Simonjanová navrhuje výměnu tří špionů za Juliana Assangeho

25.04.2023

Šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová navrhla výměnu dvou amerických občanů Paula Whelana a Evana Gershkoviche, kteří jsou vězněni v Rusku, a také Vladimira Kara-Murzy (dvojího agenta) odsouzeného k 25 letům vězení, za zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho. Informace byla zveřejněna na kanálu Telegram.

"Vyměňte Whelana, Kara-Murzu a Gershkoviche za Assange. Za méně než tři osoby ho nevymění. Zachraňme jeden užitečný život za cenu tří zhoubných," vyzvala Simonjanová.

Moskevský městský soud odsoudil 17. dubna 2023 Kara-Murzu na 25 let v kolonii s přísným režimem. Byl shledán vinným ze zrady, spolupráce s nežádoucí organizací a šíření tajných informací o ruských ozbrojených silách.

Korespondent deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl zadržen 30. března v Jekatěrinburgu. Byl obviněn ze špionáže.

Bývalý mariňák Paul Whelan byl zadržen v Moskvě v prosinci 2018. Byl odsouzen k 16 letům vězení na základě obvinění ze špionáže. Trest si odpykává v kolonii v Mordovii. Sám obžalovaný svou vinu popírá.

17. června 2022 britská ministryně vnitra Priti Patel schválila vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde mu hrozí 175 let vězení (!).

Právník odsouzeného Kara-Murzy Vadim Prochorov řekl pro RBC, že "takovou výměnu je nutno jen uvítat."

"Nemám tím na mysli návrh Simonjanové, ale obecně takovou myšlenku samotné výměny a záchranu životů. Pokud jde o konkrétní návrh, k tomu bych se prostě nechtěl vyjadřovat. Obecně ale platí, že myšlenka výměny, ať už právem, či neprávem odsouzených a uvězněných občanů různých států na dlouhá léta je správná, oprávněná a má historické pozadí," uvedl obhájce.

Zdroj: infokuryr.cz/n/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!