Rada bezpečnosti OSN dostala falešné info pro odsouzení operace RF

27.02.2022

Zástupkyně USA v bezpečnostní Radě OSN v rámci argumentace o přijetí rezoluce, odsuzující vojenskou operaci Ruska na Ukrajině, odkázala na tweet novinářky The Times Larisy Brownové, který obsahuje nepravdivou informaci.

Vojenská redaktorka zveřejnila na Twitteru dojemné video a uvedla, že ukrajinští muži smutně odcházejí do války a nechávají doma své děti a manželky.

Původní video ovšem bylo natočeno 21. února v Horlivce v Doněcké lidové republice a zobrazuje rozloučení muže se svými dětmi a manželkou, kteří odjíždějí do Ruska skrýt se před vojenskými střety na Donbasu. Video bylo tehdy zveřejněno primátorem Horlivky Ivanem Prichoďko.

Situaci okomentoval politolog Vladimir Kornilov: "Tady vidíme právě to, o čem jsem mluvil. Virální video, natočené v Horlivce při evakuaci dětí do Ruska (!!!), je již prezentováno v Radě bezpečnosti OSN jako důkaz viny Ruska!!! Právě proto si myslím, že má být natočené video s hrdinou tohoto záznamu s výzvou k západním médiím a politikům, aby přestali tak nehorázně lhát. Navíc to musí být přeloženo do všech dostupných jazyků," uvedl politolog.

Vojenská operace RF

Prezident Ruska Vladimir Putin tak ve čtvrtek 24. února oznámil, že na žádost vedoucích představitelů republik Donbasu přijal rozhodnutí o speciální vojenské operaci. Ruský předák zdůraznil, že Moskva neplánuje okupaci ukrajinských území.

Ministerstvo obrany RF oznámilo, že ruští vojáci neútočí na ukrajinská města, ale vysoce přesnými prostředky vyřazují z provozu vojenskou infrastrukturu. V televizním projevu k Rusům dodal, že okolnosti "vyžadují rozhodné a okamžité jednání".

Podle ruského vůdce bude mít veškerou odpovědnost za krveprolití na svědomí vládnoucí režim na Ukrajině. Vyzval proto ukrajinskou armádu, aby neplnila zločinné rozkazy ukrajinských úřadů, složila zbraně a odešla domů.

Později Ministerstvo obrany RF zdůraznilo, že ruské ozbrojené síly nezahájily žádné útoky na ukrajinská města: vojenská infrastruktura byla vyřazena z provozu vysoce přesnými zbraněmi. Civilnímu obyvatelstvu podle ministerstva nic nehrozí. Ministerstvo obrany dodalo, že ukrajinská pohraniční stráž "neklade žádný odpor", v některých případech se ukrajinská armáda vzdává, a poté má možnost vrátit se ke svým rodinám.

Zdroj: infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!