V Yellowstonu bylo přes 1 000 zemětřesení za měsíc

07.08.2021

Podle nové zprávy americké Geological Survey (USGS) se pod Yellowstonským národním parkem opět ozývá dunění Země - v červenci 2021 bylo v regionu zaznamenáno více než 1 000 zemětřesení. Jedná se o největší seismickou aktivitu, kterou park zaznamenal za jediný měsíc od června 2017, kdy oblastí otřásl roj o síle více než 1 100 otřesů.

Naštěstí se jednalo o slabá zemětřesení, žádný z otřesů nesignalizuje, že by supervulkán pod parkem mohl vybuchnout, uvedli seismologové parku.

"Tato úroveň seismicity je sice nadprůměrná, ale není bezprecedentní a neodráží magmatickou aktivitu," uvádí se ve zprávě USGS. "Pokud by příčinou zemětřesení byla magmatická aktivita, očekávali bychom jiné indikátory, jako jsou změny ve stylu deformace nebo tepelné/plynné emise, ale žádné takové změny nebyly zjištěny."

V průběhu července 2021 zaznamenaly seismografické stanice při univerzitě v Utahu, které jsou zodpovědné za monitorování a analýzu zemětřesení v oblasti Yellowstonského parku, v této oblasti celkem 1008 zemětřesení. Tato zemětřesení přišla v sérii sedmi rojů, přičemž k nejenergetičtější události došlo 16. července.

Podle USGS toho dne otřáslo zemí hluboko pod Yellowstonským jezerem nejméně 764 otřesů, včetně zemětřesení o síle 3,6 stupně - jediného největšího v tomto měsíci.

Zbývajících šest rojů v tomto měsíci bylo menších, každý z nich zahrnoval 12 až 40 zemětřesení o síle nižší než 3 stupně, uvádí se ve zprávě.

USGS dodala, že tato zemětřesení nejsou důvodem k obavám, a že jsou pravděpodobně důsledkem pohybu na již existujících zlomech pod parkem. Pohyby na zlomech mohou být stimulovány táním sněhu, což zvyšuje množství podzemní vody prosakující pod parkem a zvyšuje úroveň tlaku v podzemí, uvedli vědci.

Aktivní místo

Yellowstone je jednou z nejaktivnějších seismických oblastí v USA; podle Správy národního parku je oblast obvykle zasažena 700 až 3 000 zemětřeseními ročně, z nichž většina je pro návštěvníky nepostřehnutelná. Nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením v Yellowstonu bylo zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály v Hebgen Lake v roce 1959.

Proč takové otřesy? Park se nachází na vrcholu sítě zlomových linií, spojených s obrovskou sopkou pohřbenou hluboko pod zemí (podle USGS tato sopka naposledy vybuchla asi před 70 000 lety).

K zemětřesením dochází, když se zlomové linie v oblasti roztahují a magma, voda a plyn se pohybují pod povrchem. Yellowstonská sopka v minulosti několikrát vybuchla, přičemž k obrovským erupcím dochází zhruba každých 725 000 let. Pokud je tento harmonogram přesný, čeká park další velká erupce přibližně za 100 000 let.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!