RF se obává zinscenovaného útoku v Sýrii

16.06.2021

Ozbrojenci připravují inscenaci "chemického útoku" v provincii Idlib s cílem obvinit Damašek z používání jedovatých látek proti civilnímu obyvatelstvu, sdělil kontradmirál Vadim Kuliť, zástupce šéfa ruského Centra pro usmíření válčících stran v Sýrii.

"Ruské centrum pro usmíření válčících stran dostalo informace, že teroristická skupina Haját Tahrír Al-Šám připravuje provokace v jižní části provincie Idlib s použitím jedovatých látek," řekl Kuliť.

Podle informací z tajných zdrojů dodali teroristé v doprovodu zástupců "pseudohumanitární" organizace Bílé přilby v kamionu do oblasti města Arikh čtyři kontejnery s toxickými látkami, pravděpodobně s chlorem, uvedl kontradmirál.

"Podle dostupných informací se tak militanti chystají uskutečnit 'chemický útok' s cílem následného obvinění syrských vládních sil z používání toxických látek proti civilnímu obyvatelstvu," dodal Kuliť.

Boje v Sýrii trvají již deset let a teroristé nadále pokračují v útocích na syrské ozbrojené síly v Idlibu. O provokacích s využitím jedovatých látek ruská armáda informuje opakovaně.

Sýrie veškeré obvinění, že během občanské války používala chemické zbraně, odmítá. Svůj arzenál chemických látek zlikvidovala po dohodě s Organizací pro zákaz chemických zbraní v roce 2013, kterou zprostředkovalo Rusko poté, co byl Damašek západními zeměmi opakovaně obviňován z použití chemických zbraní proti civilistům.

Syrská vláda obvinila z použití chemických zbraní povstalce, jejichž cílem bylo přimět západní mocnosti k vojenské intervenci proti Damašku.

Nejznámější incident se odehrál v dubnu 2018 ve městě Dúmá, 10 kilometrů od syrského hlavního města Damašek. Spojené státy spolu s Velkou Británií a Francií poté podnikly letecký a raketový útok na cíle v Sýrii. Moskva a Damašek však tvrdí - a mají důkazy, na které však nikdo nebere zřetel - že útok byl zinscenovaný. Ruská armáda v minulosti opakovaně varovala před možnými provokacemi s použitím chemických zbraní.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!