J. Rajchl: Vláda národní zkázy

17.06.2023

Přemýšlel jsem, jak bych se nejvýstižněji vyjádřil k půldruhému roku plundrování naší země ze strany pětikoaliční vlády národní zkázy a 108 loutek, jež bez ohledu na svůj poslanecký slib mačkají tlačítka na povel svých stranických sekretariátů.

Po podpisu smlouvy DCA s USA a vyslovení souhlasu s povinnou solidaritou při rozdělování migrantů v rámci EU mi vytanul na mysli projev Olivera Cromwella k tzv. Dlouhému parlamentu. Uvědomil jsem si, že i kdybych se snažil sebevíc, tak by se mi to lépe zformulovat nepodařilo.

A tak vám jej s dovolením nabízím k vaší ctěné pozornosti (pozn.: byl jsem nucen k drobné redakční úpravě jednoho výrazu, neboť se obávám, že FB by Cromwellův jadrný slovník nemusel unést - ač mě to mrzí, tak je myslím lepší tato drobná korekce, než aby nám to cenzoři smázli celé).

Projev Olivera Cromwella k Dlouhému parlamentu, jenž pronesl v Londýně dne 20.4.1653:

"Je nejvyšší čas, abych skoncoval s vaším vysedáváním na tomto místě, které jste zneuctili vaším pohrdáním všeho ctnostného a poskvrnili vaším praktikováním každé neřesti. Jste sebranka a nepřátelé každé dobré vlády. Jste banda nájemných lumpů a stejně jako Ezau byste svoji zemi prodali za kus žvance a stejně jako Jidáš zradili svého Boha za pár drobných.

Existuje aspoň jedna ctnost, kterou jde teď mezi vámi najít? Existuje nějaká neřest, která vám není vlastní? Věřící nejste o nic víc, než můj kůň. Zlato je vaším Bohem. Kdo z Vás ještě neumlčel své svědomí za úplatek? Existuje mezi vámi aspoň jeden, který by sebenepatrněji pečoval o dobro našeho společenství?

Vy odporní špinavci, copak jste svými nemorálními principy a podlými pletichami neznesvětili toto posvátné místo a z Božího stánku neudělali doupě zlodějů? Jste hnusně odporní celému národu. Byli jste sem lidem pověřeni pro nápravu křivd, což naplníte svým odchodem! Takže! Seberte si své saky paky a zavřete za sebou dveře. Ve jménu Božím, táhněte!"

Zdroj: Autor: Jindřich Rajchl, facebook.com/rajchl.jindrich/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!