Vojska NATO se přibližují k běloruským hranicím, uvedl Lukašenko

24.08.2020

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na setkání s poslanci Regionální rady města Grodno prohlásil, že vojska NATO se přibližují k běloruské hranici.

Podle jeho slov se nepřátelé snaží o "zlomení" a zastrašení" vlasti zevnitř a otevřeně vojensky vyhrožují "z druhé strany hranice".

"Pravděpodobně i vy všude velmi dobře slyšíte ty hrozby z úst západních politiků. Pokud začnou všichni zpívat stejnou písničku a otevřeně hovořit o přidělování finančních zdrojů pro opozici, není to jen tak. V diplomacii se nic takového bez určitého záměru neděje," uvedl Lukašenkova slova prezidentský web.

Prezident dále poznamenal, že letouny F-16 armád NATO jsou na letištích asi 15-20 minut letu od hranic.

"Jen si vzpomeňte na stejný záměr v minulém roce, kdy ohlásili cvičení, ale koronavirus je trochu zpomalil. A nyní, když je uvnitř naší země podle jejich mínění situace neklidná, přešli k činům. Všechny jejich jednotky jsou rozmístěny - všechno dobře monitorujeme a moc dobře tomu rozumíme. Proto jsem byl nucen dát rozkaz, aby se naše armáda připravila do plné bojové pohotovosti," dodal.

Když vystupoval Lukašenko na vojenském polygonu města Grodno, uvedl, že aliance NATO přemisťuje své jednotky k hranicím země, aby "sem přivedla a uvedla do funkce údajného nového prezidenta", který se ohledně vojenské podpory později obrátí k Západu a zradí Rusko.

Bojovou pohotovost ozbrojených sil a přemístění vojsk západním směrem označil prezident "za své nejzávažnější rozhodnutí za čtvrt století".

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg 17. srpna oznámil, že Severoatlantická aliance neohrožuje Bělorusko, a popřel posilování vojenské přítomnosti v regionu.

Protesty v Bělorusku

Hromadné protestní akce opozice začaly po celém Bělorusku 9. srpna, po prezidentských volbách, kdy už po šesté za sebou zvítězil nynější běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Podle informace Ústřední volební komise získal 80,1% hlasů.

Opozice podporovaná Západem je ale přesvědčena, že ve volbách zvítězila Světlana Tichanovská, a nikoli Lukašenko.

Zdroj: vestnik.net/news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!