Loďstvo USA vymyslelo způsob, jak zakotvit v Černém moři

12.11.2021

Zdá se, že se Američané rozhodli zůstat v Černém moři nadlouho. Zatímco se Šestá flotila chystá spolu se spojenci z NATO odrazit známou a dokola omílanou "ruskou agresi", Washington vyzývá ke změně Konvence z Montreux, aby mohl zvýšit vojenské síly v regionu. K čemu to může vést?

Cíl manévrů

V čele vojenských námořních cvičení stojí vlajková loď Šesté flotily Mount Whitney typu Blue Ridge, která vplula do Černého moře již potřetí od roku 2014. Je to v podstatě plovoucí štáb, vybavený nejmodernějším radioelektronickým zařízením, komunikačními a průzkumnými prostředky. Z její paluby dostává velení taktické informace, potřebné pro účinné řízení celého útvaru. Vlajkové lodi dělá společnost raketový torpédoborec Porter, typu Arleigh Burke, a tankovací plavidlo John Lenthall. Tento oddíl podporují lodě regionálních spojenců a ze vzduchu americké letectvo z evropských základen, včetně strategických bombardérů B-1B.

Ruské ministerstvo obrany považuje neplánované manévry USA v blízkosti svých hranic za destabilizující. "Jedním z cílů USA a NATO je vojenské osvojení ukrajinského území. S ohledem na to, že se cvičení plánuje zúčastnit kromě amerického vojenského námořnictva také taktické, hlídkové a strategické letectvo a také kontingenty ozbrojených sil Bulharska, Gruzie, Rumunska, Turecka a Ukrajiny, jde zjevně o průzkum předpokládaného válečného místa v případě, že se Kyjev odhodlá k silovému překonání problému na jihovýchodě (Donbas)," upřesnilo ruské ministerstvo obrany.

Objevení se amerických lodí v Černém moři předcházela série mediálních útoků. Koncem října vlivný magazín Politico zveřejnil nepravdivou, ale cílenou senzaci: "Kreml soustřeďuje vojska na hranici s Ukrajinou a zjevně zamýšlí opravdovou invazi". Pro potvrzení této informace zveřejnili satelitní snímky vojenské techniky v okolí města Jelnja - avšak zapomněli uvést, že od tohoto města ve Smolenské oblasti je k ukrajinské hranici přes 250 kilometrů přímou cestou!!! Další západní média si okamžitě "přihřála polívčičku" a také zveřejnila tuto provokační zprávu.

Na začátku listopadu přicestoval na jednání do Moskvy šéf CIA William Burns. Podle zprávy CNN bylo cílem návštěvy "varovat Kreml, že USA pozorně sledují zvýšení počtu ruských vojáků na hranici s Ukrajinou". Než se šéf rozvědky vydal do Ruska, tak si zřejmě zapomněl nastudovat zeměpis, stejně jako novináři z Politica.

Totéž platí pro celý Pentagon. "Pokračujeme ve sledování znepokojujících přesunů ruských vojáků v západních ruských regionech a kolem Ukrajiny," vyslovil se mluvčí amerického obranného úřadu John Kirby. "Vyzýváme Rusko, aby objasnilo své záměry, co tam ve skutečnosti dělá," dodal.

Ruské ministerstvo zahraničí to nazvala "fakeovou kampaní". Protiruská rétorika je pro západní média dávno příznačná a nikdo ji nehodlá omezit. A k tomu všemu dva američtí kongresmani Mike Rogers a Mike Turner v těchto dnech prohlásili, že je třeba dodat Ukrajině smrtící zbraně a vyslat do Černého moře bojové lodě, aby "zadržely a odrazily ruskou agresi".

Podle Konvence z Montreux z roku 1936 nesmí celková tonáž vojenských lodí kteréhokoli nečernomořského státu překročit v době míru 30 tisíc tun. Nynější oddíl Šesté flotily však sotva odpovídá této podmínce!!!

Právě kvůli právním omezením Američané dosud nedopravili přes Bospor svou hlavní útočnou sílu, jaderné letadlové lodě o výtlaku přes 80 tisíc tun. Washingtonu zjevně toto omezení nevyhovuje - velmi dobře si uvědomuje, že jen tři nejmodernější lodě sotva zvítězí nad ruským Černomořským loďstvem, které má podporu silného seskupení několika druhů zbraní na Krymu. Američané se sotva odváží přímo porušit konvenci z Montreux, přinejmenším v mírové době. Existují ale jiné varianty.

Vlivný washingtonský list The Hill, který pozorně čtou kongresmani, zveřejnil například článek nadporučíka vojenského námořnictva Bryana Harringtona o tom, že Amerika a NATO mají čelit dominanci Ruska v Černém moři. Autor přiznává, že raketové systémy Bastion a Kalibr a také velký letecký oddíl, rozmístěné na Krymu a na lodích Černomořského loďstva, umožní Moskvě zakrýt deštníkem velké území tzv. zakázaného prostoru (Anti-Access/Area Denial, A2AD). Pentagon tak označuje regiony, ve kterých americká armáda bude mít nepředstavitelně velké ztráty v případě přímého ozbrojeného střetu.

Překonat A2AD se dá jen díky značné početní a technologické převaze palebných prostředků. Harrington proto navrhl obejít omezení Konvence z Montreux. Ať každá členská země Severoatlantické aliance, mající silné vojenské loďstvo, vyšle do Černého moře dva nebo tři vlajkové oddíly. Takový útvar bude prakticky neporazitelný, míní autor.

Rusko má na takové záměry odpověď a tvrdí, že takové drzé opovržení mezinárodními dohodami nezůstane bez povšimnutí a hodnotí tyto záměry jako přípravy na regionální válku. Ta ale může rychle vyústit do světové s následujícím raketovým jaderným koncem. Washington a Brusel si je toho vědom a sotva se odváží k eskalaci. Pokusy o prozkoumání ruské obrany v Černém moři však budou stále častější.

"V těchto prověrkách a taženích není NATO samo. Dále se mají konat společná provokativní cvičení s našimi sousedy, tj. s gruzínským a ukrajinským námořnictvem. Odpovíme stejnou měrou," okomentoval návštěvu Šesté flotily v Černém moři ministr obrany RF Sergej Šojgu.

Do Černého moře rovněž vypluly protiponorkové síly, jedná se o lodě Jejsk a Kasimov. Bojová činnost černomořských námořníků na ponorkách je tajemstvím, ale v těchto napjatých dnech se nedá pochybovat, že posádky šesti dieselových ponorek projektu 636.3 Varšavjanka z Jižního vojenského okruhu sleduje ve dne v noci všechny, kdo se pokoušejí řinčet zbraněmi.

Zdroj: novarepublika.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!